V minulém článku jsme si definovali hlavní rizika, která na finančním trhu jsou. V tomto článku Vám představím jednoduchá pravidla, jak rizika minimalizovat a v některém případě dokonce využít vyšší volatility k vyššímu zhodnocení peněz.
Diverzifikace – základní nástroj každého investora. Spočívá v tom, že rozložíme svoje finanční prostředky do více aktiv a ne jen na jednu “kartu”. Je doslova gamblerství koupit si akcie jedné společnosti a čekat že to vyjde. Nebudete tomu věřit, ale je to 50:50 že to vyjde. Proto je zde nástroj zvaný diverzifikace. Rozložte své finanční prostředky do více titulů, samozřejmě s ohledem na velikost svého cash managementu. Diverzifikace skvěle řeší podílové fondy, kde i s menšími finančními prostředky můžete široce rozložit své portfolio.
Diverzifikace časová – dnes jsou trhy cenných papírů poměrně vysoko a samozřejmě netvrdím, že nemohou být ještě výš. To je právě ono, nikdo nemá tu věšteckou kouli a za týden to může být klidně o desítky procent dole, nebo také ne. Tomu se vyhnete tak, že rozložíte svou investici v čase. Nezainvestujete veškeré své volné finanční prostředky v jeden čas, ale investujete s určitým intervalem pravidelně (pravidelná investice). Samozřejmě zde platí čím délé, tím lépe, jelikož tradiční kapitálové trhy (např. USA, Německo, Francie, Anglie) jsou z dlouhodobého hlediska růstové. Díky efektu složeného úročení a průměrování ceny je tato strategie v dlouhodobém měřítku nejstabilnější a nejziskovější.
Měnové zajištění – Jedná se o bankovní produkt, kde Vám banka půjčí cizí měnu, za kterou nakoupíte zahraniční cenné papíry, do kterých máte záměr investovat a ručíte za tyto peníze vlastními prostředky, nebo nakoupenými cennými papíry. Smozřejmě toto není zdarma, některé banky Vám to v menších objemech neposkytnou a v případě nepříznivého pohybu měny musíte doložit ručení.
Všechna tato rizika eliminují investice do měnově zajištěných podílových fondů. O tom ale v dalším článku…