Evergrande je společnost o které v poslední době slýcháme velmi často a bohužel ne z pozitivních důvodů. Jedná se o jednoho z největších hráčů na čínském trhu s nemovitostmi. Krach tohoto giganta může být právě tou jehlou, která praskne bublinu na čínském realitním trhu, která by mohla vyvolat další globální recesi.
Čínský realitní trh
Nemovitosti mají podíl 29 % na celkovém HDP Číny. Celý trh vzrostl z hodnoty 42 triliónů dolarů v roce 2018 na dnešních 52 triliónů. Nejčastějším investičním nástrojem v Číně jsou právě nemovitosti a své volné peníze zde investuje více než 70 % Číňanů. Odhadovaný poměr ceny nemovitosti a příjmu (price-to-income ration) je 27x oproti průměrnému příjmu. Pro srovnání je tento průměr v ČR 12 a s tímto poměrem jsme nejhorší v Evropě (za námi je už jen Srbsko). Ve velkých čínských městech je tento poměr ještě horší (45 v Hongkongu). Průměrný roční výnos z nemovitosti je v Číně 2 %, je možné tedy předpokládat, že po zaplacení hypotéky a daní může být výnos dokonce záporný.
Evergrande v kostce
Evergrande je druhým největším čínským realitním developerem se závazky v hodnotě 305 mld amerických dolarů. Dále vlastní několik zábavných parků a neúspěšnou firmu na elektrická auta. Společnost prodala 800 realitních projektů v celkem 200 čínských městech a operuje s velmi vysokým pákovým efektem.
Společnost Evergrande se však nyní topí v krizi. Společnost se potýká s nedostatkem hotovosti k placení svých závazků, včetně dodavatelů a dostala se i do problému se splácením svých dluhopisů, což vede k současným občanským nepokojům v Číně.
Hlavním důvodem proč firmě Evegrande vyschla likvidita je rozhodnutí čínské vlády. Čínská vláda totiž začala regulovat pákový efekt v realitním sektoru, čímž došlo ke zvyšování nákladů a požadavků na vlastní finanční zdroje.
Ve středu 29.9. několik držitelů dolarových dluhopisů Evegrande neobdrželo kupónové platby splatné ve čtvrtek (23. září). Tento údaj je podstatný, protože Evergrande má 30 denní lhůtu na splacení 83 milionů USD.věřitelům. Společnost má vyplatit celkem tento rok ještě 669 milionů dolarů a příští rok celkem dalších 7,4 miliard dolarů svým věřitelům.
Evegrande má momentálně problém i s vyplácením vlastních zaměstnanců. V dceřinné firmě Evegrande, China Evergrande New Energy Auto, nedostali zaměstnanci v posledních měsících zaplaceno. Od IPO na začátku tohoto roku akcie klesly akcie firmy o 95%
Firma na situaci reaguje a shání peníze, kde se dá. Nyní například Evegrande získalo 1,5 miliardy dolarů prodejem 20 % společnosti státní bance Shengjing Bank. Další peníze se snaží Evergrande získat prodejem 51% své firmy společnosti Hopson Development, což by mohlo Evergrande pomoci vyřešit své finanční obtíže. Obchod však probíhá za zavřenými dvěřme a více informací zatím nemáme.
Role vlády
Čínská vláda většinou velmi rychle poskytuje podporu podnikům v krizi, například v podobě snížení minimálních rezerv nebo snížením požadavků na půjčky pro majitele nemovitostí a developery. Celkem čínská vláda vložila do Evergrande (čtěte natiskla) celkem 18,6 miliard dolarů prostřednictvím reverzních repo operací. To ovšem k odvrácení dluhové krize nebude stačit a vláda odmíta poskytnout Evegrande další finanční pomoc.
Co se dá očekávat
Bohužel celá situace je poměrně nepřehledná díky schopnosti čínských firem nevyjadřovat se zcela přesně a celkově díky čínskému tržnímu prostředí. Budeme čekat, zda se podaří získat dostatečnou likviditu díky prodeji části firmy a následně dojde k restruktualizaci dluhu. Případně zda se do celého dění zapojí čínská vláda. Pokud by se ani jedno nestalo, pak věřím, že to bude další rána, která po Covidu z Číny přijde a očekávám, že se projeví na zahraničních kapitálových trzích a později určitou měrou přeleje i na český trh. Pokles cen nemovitostí bych ale z tohoto důvodu čekal pouze pokud se někde objeví kostlivec ve skříni o kterém trh ještě neví, například nějaká velká expozice banky vůči dluhu Evergrande apod. Tím by došlo k systémové krizi a už nyní jsem na pochybách, jestli další tisknutí peněz by toto odvrátilo.